مهریه چقدر باید باشد؟ – مهریه حضرت زهرا(س) به قیمت روز

مقدمه:

شاید یکی از اساسی ترین سوال هایی که دختران جوان در ذهن دارند این است که مهریه من چقدر باید باشد؟! و یا شاید پسران هم به این موضوع توجه کرده باشند که واقعا یک مهریه معقول چه میزان است؟

استفاده از تجارب و راهنمایی افراد موفق؛ تا به امروز کمک بسیار بزرگی به نسل کم تجربه داشته است.
پس بد نیست که در این امر هم از تجربه یک زوج موفق و نمونهء تاریخ بهره مند شویم…

مهریه حضرت زهرا به قیمت روز چقدر است؟

مهریه ی حضرت زهرا(س) پانصد درهم (سکه ی نقره) است.

هر ۱۰ درهم، برابر با یک دینار (سکه ی طلا) است.

یک دینار هم برابر با یک مثقال طلا می باشد.

با توجه به این مطلب مهریه ی آن حضرت ۵۰ مثقال طلا بوده است. (البته با مثقال آن زمان)

با مراجعه به کتب فقهی در می یابیم که  یک مثقال طلای آن زمان برابر با دو سوم مثقال این زمان است.  
 

مهریه دختر چقدر باید باشد؟ - میزان مهریه حضرت زهرا

 

در نتیجه مهریه ی بانوی مکرمه ی عالم خلقت، حضرت زهرا (سلام الله علیها) برابر با ۳۳٫۳۳ مثقال طلای امروز است.

توجّه: این مهریه تقریبا برابر با ۱۴ سکه بهار آزادی است.
 

 

و افسوس و صد افسوس که امروزه شاهد مهریه های نجومی و غیرمعقول هستیم که برخی تصور میکنند ارزش یک دختر ؛ با میزان مهریه او سنجیده میشود ….

مهریه چیست؟ 
به زبان ساده آقای داماد برای اینکه صداقت و محبت خود را به همسر خودش در ابتدای زندگی (هنگام عقد) نشان دهد؛  یک هدیه به همسر خود میدهد که این هدیه به اسم صداق یا مهریه شناخته شده است.
 

حال سوال اصلی اینجاست وقتی اقای داماد مهریه های انچنانی عروس خانم و یا خانواده ایشان را قبول میکند که در عین حال توانایی پرداخت آن را هیچوقت نخواهد داشت؛ آیا واقعا صداقت را بجا اورده است؟!

عده ای فکر میکنند که اگر داماد مهریه سنگین را قبول نکند؛ یعنی همسر خود را دوست ندارد. که اتفاقا کاملا برعکس است. زیرا او به رقمی فکر میکند که در توانش باشد و بتواند محبتش را اثبات کند. مهر و محبتی که با ایجاد چنین سدهایی نتوان ثابت کرد؛  که دیگر محبت نیست….

توصیه به دختران جوان : اگر داماد برسر مهریه معقول با شما یا خانواده تان بحث میکند؛ چنین فردی بسیار بسیار انسان منطقی و اینده نگریست. واقعا درباره اقایانی که رقم های نجومی را بدون تفکر قبول میکنند باید تامل بیشتری کنید

 

مهریه چقدر باشه؟
شاید بعضی از خانواده ها موافق این امر نباشند که مهریه  را سبک تر تعیین کنند. 
پیشنهاد ما برای این زوج ها؛ تعیین یک مقدار توافقی با توجه به وضعیت فرهنگی و اقتصادی هر دو خانواده است.

و حتما بر این موضوع تاکید شود که مهریه برای نشان دادن محبت داماد به عروس خانم در ابتدای زندگی است و لاغیر. علت این تاکید کردن این است که میزان مهریه را میزان ارزش دختران تلقی نکنیم.

آیا مهریه سنگین، اسایش و ارامش دختر را تضمین میکند؟
بسیار کوتاه عرض میکنم؛ افرادی که چنین طرز فکری دارند میتوانند چند ساعت از وقت خود را در شوراهای حل اختلاف و دادگاه های خانوادگی و دفاتر طلاق صرف کنند و خود قاضی این موضوع باشند. 

 

مهریه یک راه تامین خسارت دختران مطلقه میباشد
عده ای مهریه را با جمله بالا تعبیر میکنند… بسیار خوب حرفی نیست. اما دوست گرامی بازهم این تامین خسارت یک توان مالی میخواهد. پس باز باید برای تامین خسارت؛ چیزی قرارداد شود که مرد بتواند پرداخت کند.

چکیده کلام : چه از دید معنوی، دینی و چه از دید حقوقی و عقلی ؛ مهریه باید چیزی باشد که مرد در حال حاضر و یا اینده بتواند پرداخت کند. پس همیشه به اندازه توانایی های خودتان حرف بزنید و قول بدهید.

تهیه و گرداوری : دارالشیعه

 

Related Posts :