بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت مهدی (عج)  فرمودند :    

ما ارغم انف الشیطان بشی ء مثل الصلاه فصلها و ارغم انف الشیطان

هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد و او را خوار نمی کند ، پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال .( بحار الانوار، ج ,۵۳ ص ۱۸۲ )

انواع نماز

نمازهای یومیه

نماز های یومیه در طول روز در ۵ نوبت خوانده میشود و ۱۷ رکعت است واین نماز بر هر مسلمانی واجب است.

نماز اول هر ماه
مستحب است که انسان در اول هر ماه دو رکعت نماز بخواند بدین صورت که در رکعت اول بعد از حمد ۳۰ مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد ۳۰ مرتبه سوره قدر بخواند و بعد از نماز ، سلامتی خود را از خداوند بخواهد .

نماز شب های قدر در ماه رمضان

از جمله اعمال مشترکه شب های قدر ۱۹ ، ۲۱ ، ۲۳ خواندن دو رکعت نماز می باشد ، بدین صورت که در هر رکعت حمد یک بار و توحید هفت بار بگوید و بعد از فراغت از نماز ، هفت بار می گوید : استغفرلله و اتوب الیه بگوید ، به این امید که خداوند آمرزش خود را شامل حال او فرماید .

و نیز صد رکعت نماز در هر یک از این سه شب رسیده است که مانند نماز صبح دو رکعتی خوانده می شود .

نماز جماعت

مستحب است که نمازهای واجب به ویژه نمازهای روزانه را با جماعت بخوانند ، زیرا نماز پشت سر امام جماعت عادل هر رکعت آن ثواب صد رکعت دارد و هرچه بر تعداد مامومین اضافه شود ثواب جماعت هم بیشتر می شود .

نماز قضاء

کسی که نماز واجب خود را در وقت نخوانده یا باطل بوده ، باید قضاء آن را هرچه زودتر بخواند و همچنین اگر پدر و مادر نماز و روزه را بجا نیاورده اند بر پسر بزرگتر واجب است که برای آنها نماز بخواند و روزه بجا آورد و چنانچه نتواند و مشکلش باشد باید دیگری را بر این کار اجیر کند .

نماز جمعه

نماز جمعه در زمان حضور امام واجب است و در زمان غیبت واجب تخییری است . یعنی نمازگزار در روز جمعه می تواند نماز ظهر یا جمعه بخواند ولی نماز جمعه افضل است . نماز جمعه این نماز که روز جمعه تشکیل می شود بصورت فردی نمی توان خواند بلکه بصورت جماعت و بوسیله پیشوایی عادل و آگاه خوانده می شود . حداقل تعداد شرکت کننده ۵ نفر است و با کمتر از این ، نماز جمعه تشکیل نمی شود .

این نماز مثل نماز صبح ، دو رکعت است و مستحب است در رکعت اول بعد از حمد ، سوره جمعه و در رکعت دوم بعد از حمد ، سوره منافقون خوانده شود این نماز دارای دو قنوت مستحبی است قنوت اول قبل از رکوع رکعت اول و قنوت دوم پس از رکوع رکعت دوم می باشد . امام جمعه در این نماز ، دو خطبه می خواند . پس از حمد و ستایش پروردگار و سلام و درود به پیامبر اسلام و امامان ، درباره ی تقوا و پرهیزگاری با مردم صحبت  می کند ؛ آیات قرآن و احادیث پیامبر و اهل بیت را برای آنان می خواند ، مسائل سیاسی روز و مشکلات جامعه ی اسلامی را مطرح می کند و رهنمودها و راه حل های مفیدی را ارائه می دهد . او در پایان هر خطبه با قرائت سوره ی کوتاهی از سوره های قرآن سخن خود را تمام می کند .

انواع نماز

نماز مسافر

اگر انسان به سفر برود  در صورتی که سفرش کمتر از ۸ فرسخ نباشد باید ، نمازهای چهار رکعتی ، مثل ظهر و عصر وعشاء را دو رکعت بخواند که به آن نماز قصر یا کوتاه می گویند . باید توجه داشت که دیگر فرق بین گذشته و امروز نیست چه گذشته که مردم با الاغ سفر می کردند و ماه ها سفرشان طول می کشید و چه امروز که مردم با هواپیما سفر می کنند ولی اگر مسافر پیش از گذشتن وقت نماز به شهر خود برسد نماز را در وطن خود بطور کامل می خواند.

نماز آیات

نماز آیات با یکی از چهار مورد زیر واجب می شود :

ا- گرفتن خورشید ( کسوف )

۲- گرفتن ماه ( خسوف )

( در هر دو مورد لازم نیست تمام قرص گرفته شود و یا کسی بترسد )

از آغاز گرفتگی تا شروع به باز شدن به نیت اداء و از شروع به باز شدن به نیت ما فی الذمه و پس از باز شدن کامل به نیت قضا خوانده می شود .

۳- زلزله اگر چه کسی نترسد

۴- رعد و برق و طوفان های شدید در صورتی که بیشتر مردم بترسند .

نماز آیات دو رکعت است . در هر رکعت پنج رکوع دارد که به صورت های مختلفی خوانده می شود و آسان ترین شکل آن چنین است : نمازگزار پس از نیت تکبیر می گوید و حمد را می خواند و سوره را پنج قسمت می کند و در هر قسمت به رکوع می رود و سر از رکوع بر می دارد و قسمت دیگر را می خواند مثلا می گوید :

بسم الله الرحمن الرحیم – رکوع

قل هو الله احد – رکوع

الله صمد – رکوع

لم یلد و لم یولد – رکوع

و لم یکن له کفوا احد – رکوع

و بعد به سجده می رود و پس از سجده برمی خیزد و حمد را می خواند و سوره را به همان صورت قبل تقسیم می کند . آنگاه به سجده می رود و تشهد را می خواند و سلام می دهد و مستحب است که قبل از رکوع دهم ، قنوت نیز بخواند .

انواع نماز

نماز میت

نماز بر مرده مسلمان اگر چه بچه باشد و شش سال او تمام شده باشد واجب و لازم است و باید بعد از غسل دادن و کفن کردن میت ، بر او نماز خواند و لازم نیست دسته جمعی باشد حتی اگر یک نفر باشد باید خود ، بر او نماز بخواند .

دستور نماز میت بقرار زیر است :

میت را در برابر نمازگزار به پشت بخوابانند بطوری که سر او بطرف راست نمازگزار و پای او بطرف چپ نمازگزار قرار گیرد .

نماز میت پنج تکبیر دارد :

پس از تکبیر اول می گوید : اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله

پس از تکبیر دوم می گوید : اللهم صل علی محمد و آل محمد

پس از تکبیر سوم می گوید : اللهم اغفر للمومنین و المومنات

بعد از تکبیر چهارم ، اگر میت مرد است می گوید : اللهم اغفر لهذا المیت و اگر زن است می گوید : اللهم اغفر لهذه المیت .

بعد تکبیر پنجم را می گوید و نماز را تمام می کند .

نماز حاجت

برای برآورده شدن حاجات از پیامبر اسلام نقل شده که هر کس این نماز را بخواند ان شاءالله حاجتش برآورده خواهد شد . این نماز چهار رکعت است : که در رکعت اول : سوره حمد یک بار و سوره توحید یازده بار

و در رکعت دوم : حمد یک بار و سوره توجید بیست و یک بار

در رکعت سوم : حمد یک بار و سوره توحید سی و یک بار

دررکعت چهارم : حمد یک بار و سوره توحید چهل و یک بار خوانده می شود و پس از تمام شدن نماز ، نمازگزار پنجاه بار سوره توحید می خواند و پنجاه و یک بار صلوات می فرستد و بعد به سجده می رود و صد مرتبه می گوید : یا الله یا الله

سپس حاجت خود را از خداوند طلب می کند .

تهیه و گردآوری : پایگاه مذهبی دارالشیعه

Related Posts :

  • اموزش خواندن نماز عید فطر و قنوت آن این نماز در زمان حضور امام (ع) واجب است و باید به جماعت خوانده شود، ولی در زمان ما که امام(ع) غ ...

  • إ‌‌ِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَی النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّ ...

  • به گزارش «شیعه نیوز»، گروهک تروریستی داعش در جدیدترین جنایت خود کتاب های دانشگاه موصل را نابود کرد و فقط کتاب های "ابن تیمیه&q ...

  • آغاز جنگی دیگر از سوی اسراییل هجوم کوبنده مبارزان حزب الله به سرزمینهای اشغالی به گزارش شبکه خبر دست کم ۱۷ نظامی صهیون ...

  • نحوه صحیح ذکر تسبیحات حضرت زهرا (س) بعد از نماز  اولین ذکری که بعد از اتمام نماز بسیار سفارش شده است:تسبیح حضرت زهرا (س)اس ...