بسم رب الحسین(ع)

میدانیم که :

خود ارضایی… تجربه ای که شاید کمتر کسی آنرا تجربه نکند و کمتر کسی انرا تکرار نکند و کمتر کسی تن به اعتیاد ندهد!

تقریبا تمامی ما با این عمل آشنا هستیم و اطلاعاتی در این زمینه داریم که باعث شده که بدون مقدمه وارد بحث اصلی بشویم.

چه دلمان بخواهد و چه نخواهد ؛چه درست چه غلط متاسفانه این عمل در تمامی جوامع رخنه کرده و در بین افراد ریشه دوانیده و برخلاف افکار عمومی این عمل فقط مختص افراد جوان و مجرد نیست! (با کمال تاسف)

به دنبال چه هستیم:
تقریبا هر شخص بالغ و عاقلی با ضرر و زیان خود ارضایی و عواقب ان آشناست. موضوع اصلی هم همینجاست. چرا افراد با اینکه از مشکلات و ضرر و زیان های این عمل آشنا هستند؛ دوباره دست به اینکار میزنند و نمیتوانند اقدام جدی انجام بدهند؟

انجام عمل خودارضایی هم در ادیان دینی (مخصوصاً اسلام) نهی شده است و هم بر اساس نظر بسیاری از پزشکان انجام خودارضایی صدمات جسمی و روحی به انسان میزند، پس ترک خودارضایی واجب است.

همه پزشکان معتقدند برای ترک هر نوع عادت قبل از هر چیز اراده و تصمیم لازم است و این موضوع را اصلا نباید دست کم گرفت.

قریب به ۱۰۰در۱۰۰ مطالب و توصیه ها به ترک این عمل میباشد. 

در همین زمینه راهکارهایی هم ارائه میشود. اما هدف ما امروز ترک خود ارضایی نیست. 

طبیعیست انسان عملی را که طی یک دوره نسبتا طولانی و طی تکرارهای پی در پی به آن عادت کرده است را  نمیتواند یک شبه و به یکباره کنار بگذارد.

بنابراین ما در این پست فقط و فقط بر کاهش دفعات و و مضرات تاکید میکنیم.

آموزش ترک خود ارضایی و استمنا و استشها

حالا باید دست به کار شویم :

اولین قدم آشنایی با آسیب های روانی و جسمی این کار است تا یک تصویر درست از خودارضایی بدست بیاوریم. طی مقاله آینده یک توضیح کامل در این مورد در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم. اما اجازه بدهید برای شروع چند مورد را برای شفاف سازی و یافتن حقیقت شفاف سازی کنیم :

بعضی از افراد بر این باورند که خودارضایی باعث گودی و کبودی زیر چشم و لاغری چهره میشود. طبق تحقیقاتی که شخص نویسنده در چند هفته گذشته انجام داده است؛ ادعای فوق به هیچ عنوان مورد تایید پزشکان و متخصصان نمیباشد و این مورد یک باورغلط بیش نیست. لازم به ذکر است که خود ارضایی باعث ضعف جسمانی و تاثیر منفی در چهره شخص میشود اما موارد بالا رد شده اند.

 

قدم دوم : بعد از آشنایی با مشکلات این عمل؛ شخص دچار یک پشیمانی و یک عذاب وجدان میشود. ما دنبال همین عذاب وجدان هستیم. هدفمان در دارالشیعه وارد کردن یک تلنگر است. پس در این مرحله انسان باید پشیمان بشود. همچنین برای تقویت حس ندامت میتوانید طی چند روز آینده به مطالبی که با موضوعاتی چون احادیث و روایات خمد ارضایی و عذاب ها و عقوبت های الهی منتشر میشود مراجعه فرمایید. هدف اینست که شخص هم از نظر اخلاقی و هم اعتقادی و هم علمی متوجه اشتباه خود شود و این عمل را از هر نظر مورد بررسی قرار دهد.

 

قدم سوم : میدانم که باید ترک کنم؛ اما نمیتوانم!

در اکثر موارد تصمیم ترک بخاطر قرار گرفتن در یک فضای خاص به انسان دست میدهد. به عنوان مثال در ایام عزاداری یا سخنرانی ها یا… که تت تاثیر قرار میگرد تصمیم به ترک این کار میکند؛ اما معمولا این یک تصمیم بدون پایه و اساس میباشد که به نتیجه مطلوب هم نمیرسد.

برای شروع لازم نیست که به طور کامل ترک کنیم.

به عنوان مثال شخصی در هفته؛ هفت مرتبه این عمل را انجام میدهد. بیاید یک برنامه زمانی تنظیم بکند. بگوید به عنوان مثال شنبه ها خود ارضایی ممنوع.

گاهی اوقات مهم نیست که نتیجه چیست… مهم اینست که شما تمام تلاش خود را کرده باشید. بعض از افراد سالیان دراز این عمل را انجام داده پس نباید انتظار داشت که در بازه زمانی بسیار کوتاه این عمل را کنار بگذارند.

حذف یک یا چند روز در هفته پیشرفت بسیار زیادیست در این امر.

یا شخص یک محدودیت کوچک دیگر برای خود ایجاد نماید.

به عنوان مثال بگوید از این به بعد فقط و فقط در حمام خود ارضایی میکنم. نه در جای دیگر. یا یک مکان را از مکان هایی که در ان خودارضایی میکند حذف کند.

یا به عنوان مثال بگویید بعد از خود ارضایی میکنم اما دیگر تصاویر و فیلم های مستهجن نمیبینم. این عمل را نسب به میزان وابستگی خود انجام بدهید. یعنی بستگی به خودتان دارد. اما بنظر شخصی خود من برای رفتن به مرحله بعدی عجله نکنید و زمانی که توانستید به برنامه و مدیریت خود متعهد باشید پا در مراحل بعد بگذارید

قدم چهارم : عجله نکن… فعلا موراد بالارو رعایت کنید در مقالات بعدی ادامه مسیر رو با همدیگه طی میکنم.

 

چرا با این روش؟!

اما چرا ما این روند را در پیش گرفته ایم؟!

افرادی که به چنین اعمالی گرفتار میشوند؛ برده و بنده نفس و میل خود هستند. یعنی به عنوان مثال ساعت ۱۲ شب نفس اراده میکند و شخص بدون اراده اطاعت میکند! خوب ما باید به ارامی با این نفس سرکش جنگ کنیم و به تدریج و به اهستگی افسارش را مثل سابق مهار کنیم. با چنین غول قدرتمند و بزرگی نمیتوان به یکباره روبرو شد.

خوب من هدفی که از نوشتن این مقاله داشتم را تا اینجای کار بدست آوردم. یعنی شروع باید با کاهش دفعات باشد. اصلا به این فکر نکنید که میخوام ترک کنم و سخت است و….

در حال حاضر تصمیممان اینست که به عنوان مثال در هفته یک روز را خود ارضایی نکنیم یا مورد شدیدتر را عرض میکنم از ۴ خود ارضایی که در روز انجام میدم ۱ موردشو حذف کنم. (نسبت به توانایی و میزان وابستگی خود به این عمل برنامه ریزی کنید)

 

مواردی که هنگام خود ارضایی باید رعایت کنید:

در انتها به نکات زیر برای یک مقدمه و کاهش مضرات خود ارضایی لطفا توجه کنید :

۱- خود ارضایی حتی المقدور به صورت دراز کشیده صورت بگیرد (از ایستادن دوری کنید)

۲- هنگام خود ارضایی به بدن خود فشار نیاورید و مانع خروج مایعات بدنت نشوید

۳- بعد از خروج مایعات حتما به دفع ادرار و شستشو اقدام فرمایید

۴- هنگام خود ارضایی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بدن از مواد چرب کننده استفاده کنید

۵- روان خود را به بدست اوردن ارامش از طریق خود ارضایی عادت ندهید.

به عنوان مثال افرادی هستند که میگویند اگر خودارضایی نکنیم شب ها خوابمان نمیبرد. این دسته از افراد که با خودارضایی ارامش و تمرکز بدست میاورند متاسفانه علاوه بر اینکه یک عمل حرام را انجام داده اند ، اشتباه هم خودارضایی کرده اند. اگر دیگر قادر به جلوگیری از شهوت خود نبودید؛ لطفا با تحریک کامل و با لذت کامل خود ارضایی کنید. یعنی برای ارضا شدن و انزال منی تلاش نکنید. بلکه برای لذت بردن این عمل را انجام دهید. اینکار باعث میشود که شما کمتر دچار آسیب های روانی شوید

۶- برای یک جوان عیب است که در صورت دارا بودن شرایط به شغل یا ورزش و یا فریضه های الهی و یا سرگرمی های سالم نپردازد. به عنوان مثال شرکت در هیئت های مذهبی یکی از راه چاره های کاهش و ترک خود ارضایی میباشد.

۷- و… که میتوانید با مراجعه به پزشک یک مشاوره خوب برای کاهش صدمات دریافت کنید.

 

حمایت کنید تا دوستانتان هم ببیند :

ما در پایگاه مذهبی دارالشیعه امیدواریم و از خداوند بزرگ میخواهیم که هیچ جوانی در هیچ کجای دنیا چنین عمل نکوهیده ای را انجام ندهد. اما با شرایط فعلی مجبور شدیم چندین و چند روز جستجو و مطالعه انجام بدهیم تا دوستان و عزیزانمان که به چنین اعمالی خو گرفته اند حداقل اگر نمیتوانند ترک کنند؛ انرا کاهش بدهند و یا طوری انجام بدهند که دچار آسیب دیدگی های جدی نشوند و گناه کمتری انجام داده باشند.

البته هدف کلی ما از ارائه چنین مطالبی ترک این عمل است منتها باید قدم به قدم و اهسته اهسته باشد. در مقالات بعدی بیشتر و با قدم های محکم تری پیش خواهیم رفت.

نظر گذاشتن شما دوست عزیز و اشتراک گذاری این مطلب باعث محبوبیت این مطلب در سطح اینترنت و استفاده افراد بیشتری از این هدف میشود. لذا خواهشمندیم مارا حتی با یک نظر بسیار کوتاه چند کلمه حمایت بفرمایید.

ما خوشحال میشویم که شما دوست عزیز این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید و یا از ان به عنوان تحقیقات و مطالب سایت و وبلاگ خود استفاده فرمایید؛ اما در نظر داشته باشید که ما برای جمع اوری این اطلاعات؛ برنامه ریزی و هدف یابی ؛ روش یابی ؛ تایپ و ویرایش موارد و سایر موراد چندین روز زمان هزینه کرده ایم و به چه میزان زحمت کشیده ایم. پس خواهشمنیدم کپی برداری ها با ذکر یک صلوات و با درج لینک کامل پایگاه مذهبی دارالشیعه صورت بگیرد.

همچنین دوستان سوالات و مشکلات و تجربیات خود را در این باره میتوانند در بخش نظرات اعلام فرمایند

با تشکر و احترام

منبع : پایگاه مذهبی دارالشیعه

Related Posts :